ÇİÇEK FOTOĞRAFI NASIL ÇEKİLİR?

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Bugünkü yazımda çiçek fotoğrafı çekmenin inceliklerinden bahsedeceğim:) Ne de olsa bir fotoğraf makinesine sahip olduğumuzda çiçekler, ilk çektiğimiz kareler arasında yer alır. Aklınıza, “çiçek fotoğrafı çekmekte ne var ki?” veya “çiçek fotoğrafı çekmenin incelikleri neler olabilir ki?” gibi sorular gelebilir. Renkleri ve bulundukları ortam sebebi ile çektiğiniz karelerin mükemmel görüneceğini düşünebilirsiniz ama keşke gerçekler bu kadar basit olsaydı. Çektiğiniz çiçek resimlerinden memnun bile olsanız, yazacağım tekniklerle çekim yapıp, karşılaştırmanızı tavsiye ederim.

İlk paragrafı dikkatli okuduysanız, bir önceki cümlede fotoğraf yerine resim tabirini kullandığımı fark etmişsinizdir. Belki de içinizden “adama bak, resim yazmış yaaa ” deyip gülümsemiş bile olabilirsiniz ama üzgünüm, özellikle resim yazdığımı söylemek durumundayım. Günlük yaşamda, fotoğraf için resim denilmesine karşı olmama rağmen; çiçek fotoğrafı çekerken, bir ressamın resmettiği gibi özenli ve hayal gücüne dayalı, yaratıcı bir kompozisyon gerekir. Bu sebeple, bugünlük bir istisna yapabiliriz.
İlk önce işe, çiçeklere olan bakış açınızı değiştirmek ile başlayın. Bakış açısı derken felsefi bir bakış açısından bahsetmiyorum. Gerçek anlamda açıdan bahsediyorum. Normalde, çiçeklerle dolu bir bahçede veya yolun kenarında gördüğümüz bir çiçeğe bakarken hep yukarıdan görürüz ve ister istemez gördüğümüzü çekmeye çalışırız. Aslında bu, çiçek fotoğrafı için çok da doğru olmayan bir açıdır. Dizlerinizin ve dirseklerinizin kirlenmesini göze alarak eğilmek, hatta eğildikten sonra vizörden bakarken çiçeğin etrafında birkaç tur dönerek arka planda seçici davranmak, inanılmaz bir fark yaratacaktır.

İkinci olarak çekim zamanını belirlemeniz gerekir. Çiçek fotoğrafı çekmek için ideal olan üç zaman vardır. Birincisi, bulutlu ve ışığın yayıldığı günlerdir. Güneş bulutların arkasına girdiğinde gölgeler yumuşar ve böylece o muhteşem renklere sahip çiçekler, doğrudan gelen güneş ışığı ile solmamış olur.

İkincisi yağmurdan hemen sonra. Özellikle yaprakların ve çiçeklerin üzerinde yağmur damlaları olması, fotoğraflarınıza ayrı bir güzellik katacaktır.

Üçüncüsüyse güneşli ve açık havalar. Öyle ya; çiçek fotoğrafı çekmek için yağmur yağmasını veya bulutların gökyüzünü kaplamasını bekleyemeyiz. Eğer bu zamanda çekim yapacaksak, sabah veya akşamüstü saatlerini tercih etmek daha akıllıca olacaktır. Özellikle güneşi çiçeğinizin arkasına alıp çekim yapmak, ilginç fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.

Size güzel bir haberim var. Bulutlu ve yağmurlu bir günü kendiniz de yaratabilirsiniz. Bunun için yanınızda bir difüzör ve su spreyi bulundurmanız yeterli olacaktır. Fotoğrafını çekeceğiniz çiçeğin üzerine biraz su sıkmak ardından difüzörünüzü çiçek ile güneş arasında konumlandırmak istediğiniz kareyi elde etmenizi sağlayacaktır.

Biraz da kullanacağımız ekipmanlardan bahsedelim. Daha önce paylaştığım “Jilet Gibi Keskin Fotoğraf” başlıklı yazımda tripod kullanımının öneminden bahsetmiştim. Kısaca hatırlayacak olursak, ışık koşulları ne olursa olsun, tripod kullanmak fotoğraflarınızın keskinliğini oldukça arttıracaktır. Bu sebeple birinci ekipmanımız tripod olmalıdır. İkinci olarak; objektif seçimi istediğiniz kareye ulaşmada büyük rol oynayacaktır. Ben çiçek fotoğrafı çekerken makro objektifimi kullanırım ama illa gidip pahalı bir makro objektif almanıza gerek yok. Bunun yerine sahip olduğunuz objektifin önüne takacağınız yakınlaştırıcı (close-up) bir lens ile de bu sorunu çözebilirsiniz. Burada işin püf noktası, objektifinizin filtre çapıyla, alacağınız yakınlaştırıcı (close-up) lensin çapının aynı olmasıdır. Diyelim ki makro objektifiniz yok ve objektifinize göre yakınlaştırıcı bir lens de bulamadınız, telaşlanmanıza hiç gerek yok, tele objektifinizi de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hem karenizi tamamen dolduracak kadar çiçeğe yaklaşabilirsiniz hem de çiçeğinizi arka plandan tamamen ayrıştırarak ön plana çıkarabilirsiniz.

Bugünkü yazının da sonuna geldik. Umarım faydalı bilgiler verebilmişimdir. Merak ettiğiniz başka çekim teknikleri varsa, yorum bölümüne yazabilirsiniz. Elimden geldiği kadar, en kısa sürede cevaplamaya çalışırım. Kendinize iyi bakın…Teşekkürler…

TOLGA AKIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir